Modele żywiczne - czym są? Które wybrać? Jakie najlepsze dla dzieci?

| 0 Komentarzy
Czym charakteryzują się modele żywiczne, jak wybrać odpowiednie i jak je skleić?

Czym są modele żywiczne?

Odlewanie modeli z żywicy polega na wlaniu surowca do formy o określonym kształcie. Żywica zastyga i równomiernie się kurczy. Produkcja modeli żywicznych jest o wiele bardziej pracochłonna, niż modeli plastikowych, stąd wyższa cena tych wykonanych z żywicy. Modele żywiczne nie są produkowane na tak wysoką skalę, jak te plastikowe. Odlewy żywiczne bardzo dobrze odwzorowują swoje pierwowzory. Z żywicy można odlać naprawdę bardzo rozbudowane i wieloelementowe kształty.

Rodzaje modeli żywicznych to:

  • Modele do sklejania. Sklejanie modeli żywicznych jest o wiele trudniejsze, niż tych plastikowych, dlatego modele żywiczne do sklejania polecane są osobom, które miały już styczność z modelarstwem. Jeśli ktoś sklejał już wcześniej modele plastikowe, to zdobyte umiejętności na pewno przydadzą się w modelarstwie żywicznym. Z żywicy trudniej wycina się poszczególne elementy, klejenie też wymaga większej wprawy. Wszystkie wysiłki modelarza zostaną wynagrodzone dzięki efektowi końcowemu - modele żywiczne pozwalają na oddanie naprawdę niewielkich i trudnych detali.
  • Modele gotowe. Są przeznaczone dla kolekcjonerów, którym zależy na modelach niskoseryjnych, które często produkowane są w niewielu egzemplarzach, w przeciwieństwie do modeli plastikowych. Często też modele żywiczne przedstawiają pojazdy, które w ogóle nie były produkowane w plastiku.

Modele żywiczne można też podzielić ze względu na rodzaj pojazdu czy przedmiotu, który można wykonać z żywicy  lub kupić jako gotowy produkt. Dostępne są:

  • Z gotowych modeli można kupić:

* Ferrari 500, Ferrari 275 GTB, Ferrari 250,

* Chrysler Norseman z 1956r.

* Bentley Speed Coupe z 1930r.

* Cadilac Cabriolet Serie 62

* Bugatti type 57C

* Talbot Lago Coupe

* Maserati A06GCS

* Buick Centurion Concept 1956r. 

* Porsche 356 B 1600

* Mercedes Benz.

Te modele to tylko niektóre z dostępnych na rynku. Nasz sklep internetowy oferuje o wiele więcej modeli żywicznych, dla kolekcjonerów, którym zależy na detalach i najlepszej jakości wykonania, a te gwarantuje niemiecka firma Minichamps, która wyprodukowała powyższe modele.

Inne  samochody, które można kupić to:

* McLaren Honda

* Lotus

* Mercedes F1

* Klasyczne Volksvageny

Oprócz tego dostępne są także modele żywiczne innych pojazdów. W ofercie:

  • Samoloty np.: BIZARRE Venturi VBB3
  • Czołgi
  • Ciężarówki:

* Neo Models Mercedes Unimog U416

* Neo Models Volvo F12 Globetrotter 1980

* Premium Classixxs Mercedes-Benz LP911 BMW Racing

  • Autobusy 

* SCHUCO Neoplan FH 11 Shell Renndienst Bus w skali 1:43

Skala modeli żywicznych

Modele żywiczne można podzielić także według skali. Najczęściej występujące skale to: 1:43 i 1:18. Modele dostępne są także w skalach: 1:12, 1:24, 1:18, 1:35, 1:87, 1:64. Skala informuje, jak bardzo dany model został pomniejszony w stosunku do oryginału. Jeśli chodzi o szkutnictwo, to tam skale są nieco inne, najbardziej popularne są modele żywiczne 1/700.

Producenci modeli żywicznych

Najbardziej znanym producentem modeli wykonanych z żywicy jest niemiecka firma Minichamps. Inne popularne marki modeli z żywicy to między innymi: Neo Models, Spark, Premium Classixxs, Ixo oraz AutoCult.

Jak wykonać modele z żywicy?

  • Wycinanie elementów

Samodzielne klejenie modeli z żywicy wymaga od modelarza pewnej wprawy, którą można zdobyć przygotowując modele w plastiku. Żywica jest o wiele trudniejsza w obróbce, jest też bardziej krucha, dlatego podczas wycinania poszczególnych elementów, trzeba być bardzo uważnym. Do wycinania elementów z żywicy używa się piłki modelarskiej, piłki włośnicowej lub ostrego noża modelarskiego. Wprawieni modelarze radzą, by podczas wycinania zostawiać niewielki nadmiar materiału, który później można będzie usunąć za pomocą pilnika lub noża. Żywicę można też obrabiać w gorącej wodzie. Pod wpływem temperatury żywica staje się bardzo elastyczna i można ją bez problemu kroić. Do obróbki można też użyć papieru ściernego. Pył żywiczny jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, dlatego obrabiając żywicę, warto mieć maseczkę, a wszelkie pozostałości pyłu usunąć mokrą szmatką.

  • Jak sklejać modele żywiczne?

Po wycięciu elementów z żywicy, trzeba je do siebie dopasować, a następnie skleić. Czym kleić modele żywiczne? Najlepiej do tego nadaje się zwykły klej SuperGlue albo klej epoksydowy. Polecany jest także klej żelowy cyjanoakrylowy. Klej do modeli plastikowych w ogóle nie sprawdzi się w przypadku klejenia modeli z żywicy. Przed klejeniem należy usunąć wszystkie nierówności i odkształcenia. Można to zrobić z pomocą pilnika i nożyka. Kolejny krok to odtłuszczenie żywicy. Potrzebny będzie do tego rozpuszczalnik lub alkohol. Po odtłuszczeniu i wysuszeniu można zacząć sklejać elementy ze sobą. Klejenie dużych powierzchni można sobie ułatwić. Wystarczy nożykiem porobić niewielkie wyżłobienia, w których zbierze się klej.

  • Jak malować modele żywiczne?

Model z żywicy trzeba odpowiednio przygotować. Należy go oczyścić ze wszystkich zabrudzeń (smaru, kleju, pyłu żywicznego). Przed malowaniem warto użyć podkładu modelarskiego do zagruntowania modelu. Malować można pędzlem lub aerografem.

Jakie modele żywiczne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Gotowe modele żywiczne są dedykowane przede wszystkim kolekcjonerom i fanom motoryzacji. Wiele z dostępnych modeli jest identycznych ze swoimi pierwowzorami. Modele wykonano z dbałością o wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły. Kupując gotowy model żywiczny zwraca się uwagę na skalę. To od niej zależy wielkość modelu. Jeśli chodzi o samochody, to najpopularniejsza jest skala  1:43, w przypadku modeli lotniczych 1:72, a szkutniczych 1:700. Inną ważną kwestią jest marka. Na rynku działa kilku producentów, których produkty zdobyły uznanie w środowisku modelarskim. Do takich na pewno można zaliczyć firmę Minichamps czy Neo Models.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.